I tio år har vi behandlat patienter med mag- och tarmsymtom. 83 % av svåra symtom är borta inom tio månader, tack vare vår funktionsmedicinska metod, kompetens och erfarenhet.
De flesta av våra medlemmar har flera besvär som är kopplade till magen. Du kan vara lugn, vi börjar alltid med en grundlig undersökning för att förstå just dina mag- och tarmproblem så att du får en behandling som fungerar.
Din läkare börjar med en noggrann genomgång av din sjukdomshistoria och dina nuvarande mag-tarmproblem. Genom analyser av bland annat tarmflora, SIBO, svampöverväxt och inflammationsmarkörer kan vi identifiera brister och andra möjliga orsaker till dina symtom.
Med hjälp av vår omfattande kartläggning tar vi fram en skräddarsydd behandlingsplan med fokus på kost och näringsstatus åt dig. Vi stöttar dig steg för steg genom hela processen med regelbunden hälsocoachning och hälsoutbildning för att du ska lyckas.
Vi följer upp dina framsteg regelbundet för att säkerställa att behandlingen fungerar. Justeringar görs vid behov för att optimera dina resultat.
Besvär med mage-tarm kan bero på många saker, och några av dem ser du här nedanför. Men kom ihåg att det kan finnas fler orsaker och att det ofta är en kombination av faktorer som leder till symtom.
Om du upplever mag-tarmproblem är det viktigt att rådfråga en vårdgivare som är insatt i och intresserad av just dina besvär – och som tar sig tid att utreda dem tillsammans med dig. Om man inte mäter, är det svårt att veta var felet sitter.
Här är några vanliga orsaker till problem med magen:
felaktig kost
födoämnesintolerans
allergi
stress
infektioner från virus, bakterier, svamp eller parasiter
toxiner (från t.ex. virus-/bakterieinfektioner eller mykotoxiner)
läkemedel som skapar obalans i tarmfloran
vissa inflammatoriska sjukdomar
hormonella förändringar under menscykeln.
När du når dina hälsomål kan du välja att stanna kvar i Funmed PLUS för att jobba vidare med nya mål eller gå över till vårt medlemskap Kunskap för att optimera din hälsa och förebygga ohälsa.
Läs mer om medlemskapetEfter år av magbesvär och IBS-diagnos fann Sabina, 41, äntligen hjälpen som tog hennes symtom på allvar.
Trots medicinering fortsatte Marias sjukdom att påverka hennes liv med diarréer, magont och trötthet. Hon försökte experimentera med olika dieter, men det var svårt att utvärdera vad som fungerade när magbesvären hela tiden gick upp och ner. Därför sökte hon hjälp hos Funmed.
Påbörja din resa mot ett friskare liv! Våra PLUS-medlemmar får fantastiska resultat: 70 procent av svåra och mycket svåra symtom försvinner inom 10 månader. Boka ett kostnadsfritt samtal där vi besvarar dina frågor och tar reda på om du kan utredas och behandlas hos oss.
Boka kostnadsfritt samtalVill du hänga med på ett webbinarium för att lära dig mer om funktionsmedicin? I detta live sända webbinarium får du veta mer om hur vårdteamet arbetar och hur läkaren analyserar mätvärden och symtomformulär – allt för att hitta och åtgärda grundorsakerna till ohälsa och öka möjligheterna för ett långt och friskt liv.
Anmäl dig här